Golden Triangle Kennel Club of Mississippi Starkville, MS 2024-03-16
Posted by: Frank Murphy
Total Entry: 293
Best In Show
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Breed: Pekingese
- Name: CH Klerkshof Mr Gaga
Junior Showmanship
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Kennedy Bearden
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Karen J Hynek
- Entry: 106
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB JuJu N Onsengeltje Out Of The Blue DCAT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Emily Rock
- Breed: Glen of Imaal Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Karen J Hynek
- Entry: 106
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Glentom Diamonds Are A Girls Best Friend
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 36
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Next Generation"s Accelerate
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHB Julre's Rollin Out A Rolla
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Tephra Dark Reflections @ Skywatcher
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Agape's I'm Hot Gossip BCAT FITB
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Karen J Hynek
- Entry: 52
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Water Colors
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Elista's Cross My Heart
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH Sidearm Easy Money 3
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Dark Moon's God Of Thunder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 18
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Soquel's Echo Of Thunder
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Jungersohn Jackson Five E Z As 123 BN RI ACT1 CGC TKN
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Timberknoll's Golden Bow CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander's Game Set Match At Fanta C
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 9
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Cross the Rubicon Omen
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Susamurun Gas Monkey Fast But Not Loud
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Sunkissed Do The Harlem Shake
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Glentom Diamonds Are A Girls Best Friend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 86
- Breed: Pekingese
- Name: CH Klerkshof Mr Gaga
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jocars' There Are No More
- Breed: Maltese
- Name: GCH Romantic Show Lou Lou II
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Redwood Regal's Pennies From Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 37
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB JuJu N Onsengeltje Out Of The Blue DCAT
- Breed: French Bulldog
- Name: Crosscity's Ice Ice Baby
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Broadcreek Starlit Hella good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J Hynek
- Entry: 34
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Reussite Du Joie De Vie Adventure
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Tramperus Kolezanka Swancrest
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Millennium's Martini
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: Aurigan Ramblin' Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.