First Company Governor's Foot Guard Athletic Association West Springfield, MA 2015-02-07
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1067
Best In Show
- Judge: William G. Daugherty
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
Reserve Best In Show
- Judge: William G. Daugherty
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 19
- Class: Open Intermediate
- Name: Amelia Smith
- Breed: Border Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 303
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Myla'N Twister's Rocksanne
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge:
- Entry: 280
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Flash Du Moulin De La Ramiere JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Tangled Up In Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Steven D. Gladstone
- Entry: 124
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Soonipi Friends In Low Places MLH
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Basenji
- Name: GCH Mata Hauri Ruby Red Beez
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sheila DiNardo
- Entry: 197
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Mick Ricks Earth WInd And Fire
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Encore's Mimosa
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Knowlton A. Reynders
- Entry: 96
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Fireheart's Over The Rainbow
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Mon Amour JP Rainbow Blossoms
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Winsor's Brutus At Bur Oak
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N' Oakhill Jazzy's Top Secret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: William deVilleneuve
- Entry: 147
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryphs Sleeping With The Anemone
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 101
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Ecco Lormi's True Grit of Dove-Cote
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Delamer Off The Hook
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 106
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Propwash High Flight CD
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Mercury's Scene Stealer
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Blackwater Peloton Federal Offense HSAs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 3
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Casa De Rancho's Mona CM4
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.