Ladies' Dog Club, Inc. Wrentham, MA 2015-05-30
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1402
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbleruns Play It Again Ham
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Militza's My Cherie Amour
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Whitney Perry
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Autumn Dugan
- Breed: German Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 412
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Miliza's My Cherie Amour
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Poisett's Doctor Mallard
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Beachstone's All American Girl
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Sandscpe-Windwrd Seasons Of Dust & Glory @ Infinity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 109
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Seistan's Rough And Ready
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Hobbara's I Dreamed A Dream
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Our Gang's Moonlight And Magic ML
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 295
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles' Run Play It Again Ham
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sherwood's Saratoga Sensation
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Saltheirs Wookie Monster
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Rott Irons Xannon CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 171
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Omega's Angelo Dundee
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Lewis W. Bayne
- Entry: 112
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Trotwood's Jammin Red mercedes Arbee
- Breed: Havanese
- Name: GCH Los Perritos-Shallowbrook Heir I Am
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Blackdale's September Wind
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryphs Sleeping With The Anemone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Gayle M. Denman
- Entry: 144
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Canal-Side's Imperator
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Westgate Monogram Jack Benny
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Mi-Toi's Burberry At Just Incredible
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Dale M. Heck
- Entry: 149
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Gunaydin's Jax The JuniYard Jester
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Doerun-Hillside You've Got A Firend
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Blackdales Larkspur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Lewis W. Bayne
- Entry: 2
- Breed: Berger Picard
- Name: MASQ'S Johnny B Goode
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.