Midland Michigan Kennel Club Midland, MI 2015-06-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 472
Best In Show
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
Reserve Best In Show
- Judge: Loraine Boutwell
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Junior Showmanship
- Judge: Savannah Livingston
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Emily White
- Breed: Xoloitzcuintli
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 159
- Breed: Keeshond
- Name: KeeNorth One Man Show
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 102
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits Emery Its In The Bag
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Carolina's Running With The Hare BN RN SH JHR CGC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Graysong N Silhouettes Heyjude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 25
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Twinkle's Corbin At Carowynd
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 81
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Rio's Luca Brasi Monster RN CA CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Onieda's Vale Of Onondaga
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Darbydale's Don't Stop Believin' RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 19
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH DBF Foxfield Telltale's Intrigue
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Shalreign's The Love Bug
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 112
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 68
- Breed: Standard Poodle
- Name: Targa Aurora
- Breed: Keeshond
- Name: KeeNorth One Man Show
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Nustar's Its A Wonderful Life Mingyu
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 61
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Copperridge's Unforgettable
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Aryakas Phoenix CGCA
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo It Is What It Is
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Wildwood Kinikia Hear Me Roar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.