Chief Solano Kennel Club Vallejo, CA 2015-04-19
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1097
Best In Show
- Judge: Mrs. Terry B. Carter
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Terry B. Carter
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cynthia Cool
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Gideon Towell
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 354
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Aslan Ares The Defender With Amerglo
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 149
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Si Drakes Gran Legacy CGC
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Blazens Biscuit Boy
- Breed: English Setter
- Name: GCH Indian Bend Kelyric Heart And Soul
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Belgold From The Crows Nest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Lawrence (Larry) J. Sinclair
- Entry: 181
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Bristlecone's ItSuitsMe
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Diablo's Back Alley Brawler CGC
- Breed: Whippet
- Name: Cove Creek Holger Damske
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 226
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH High Hills Holy Smoke BN CD CGC
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Aviators Legacy Of A Bygone Era
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Spicestar's Zues's Thunder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Sally George
- Entry: 65
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Absolutely Stand Back Look Out
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Soquel Millenium Seafarer
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Hubbestad Wee Marius
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Lochinver Katriona Of Queenstown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 153
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Bonitos Companeros Tom Sawyer
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Aslan Ares The Defender With Amerglo
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Genki's Blue Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lawrence J (Janet) Sinclair
- Entry: 144
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Champagne Celebration Midnightdancer Donnchada NLD
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Kman's Miss Fancy Pants
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Gold Strike Takachiyo Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 115
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Stargazer's Incendio At Hollybush
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Conifer Stuck On You
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Gaitway's Dressed In Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 3
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Abingtons Da Vinci
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.