Mensona Kennel Club, Inc. Santa Rosa, CA 2015-08-22
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 965
Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Alyssa Lanier
- Breed: Norwich Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 130
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Blazen Spellbound's Wonder Woman
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Osprey's On Angel Wings
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: CH Febo
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Robin Crest Royal Marchesa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 188
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Basenji
- Name: GCH Arubmec's Fair Play
- Breed: Saluki
- Name: GCH El Ubaids Toth
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Pramada's Xavier With Jorddachs SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 174
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: silverice's Jager Bomb
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Northwoods Daddy-O Enzo CGC
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Prata Lua Tsar Nickolas Of Farallon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 48
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Lochinver Katriona Of Queenstown
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Trueheart's Courage Danny Barker
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Greley's super Extraordinary Scout
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Husker Du's Silver Treasure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 105
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Creme De La Creme V Tani Kazari
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Whispering Lane RCA
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Bonitos Companeros Tom Sawyer
- Breed: Pug
- Name: CH Belaire's Royal Dasher
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 99
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fulla Bull Soulja Boy
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Jogoso's Lucky Thirteen
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark Turbo Charged Lexus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 94
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Covy-Tucker Hill's Have We Met
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Sportingfields Quest For The Gold CD BN RN CGC NAP NJP NFP
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCH Maribo Muffin Of Brunswick CGC RA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 1
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Black Amikos Plechelmus Piek CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.