Rapid City Kennel Club, Inc. Rapid City, SD 2015-10-18
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 631
Best In Show
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Dunham Lake Unanimous Decision
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Nicolena Taylor
- Breed: Belgian Tervuren
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gay Kuehnel-Hisatake
- Entry: 181
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Dunham Lake Unanimous Decision
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 118
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Weidenhugel Luca V Sep JH
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: Riverwood N Dal-Mar Dream In Color
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHS Darby Canyons Dantes Inferno SH CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 83
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Telkel Need Coffee Now SL
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Sendji's Step Right Up LCX CGC MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Gay Kuehnel-Hisatake
- Entry: 108
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Marienburg's Spec Ops Commando
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Boxer
- Name: CH Mason Hill's Eye Of The Tiger
- Breed: Akita
- Name: GCH Stardust's Broadway Joe RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 42
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Dunham Lake Unanimous Decision
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Janwell Midnight Ryder
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: First Class Hat's Off To WillowWind At Saratoga
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Standish's Love On The Rocks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Christine Salyers Anderson
- Entry: 86
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Chinese Crested
- Name: Famous Sweet Elegance
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH LTO Destiny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Christine Salyers Anderson
- Entry: 80
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Catch Some Z's
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Kotaro Go Kobushi Shiba
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Ivyglenn Caroline's The Last Shall Be First
- Breed: Bulldog
- Name: Frontrunners The Legend Lives On At Lesmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 58
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler Kelise Overdrive
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Coal Dust Love That Lady In Red CM
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Swan Crest Pons Lady Godiva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Ambermoon Brink Of Superbowl Dreams CDX
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.