Bell County Kennel Club Belton, TX 2015-10-18
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 896
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Allison Chism
- Breed: German Wirehaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 191
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Alliebeckscion Love On The Rocks
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 115
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Crown Jewel Tatiana
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Blueprint's Top Of The Line
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Bessdach's Jaguar Jubilee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 156
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Great Dane
- Name: CH Old Mission's Lucid Dream
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 58
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Gangway's Mission Excavator
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Doubletree's Apollo On Stage
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Knowbull N Knowjokes Legacy of the Empire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Entry: 161
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH KeeNorth Strike A Pose
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex Lulin Heat Wave
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Novel Backroads Run For The Roses
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 79
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Sandstorm Slamma Jamma
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Bigstar's Unchained At Hannon Hill
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Primah Moment In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 121
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Breezy Oak's Celebrity Apprentice
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Cambridge The Torchbearer
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Love That American Red White & Blue CM11
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.