Back Mountain Kennel Club, Inc. Bloomsburg, PA 2015-11-01
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1061
Best In Show
- Judge: Rodney Herner
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Reserve Best In Show
- Judge: Rodney Herner
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
Junior Showmanship
- Judge: Richard Powell
- Entry: 13
- Class: Open Junior
- Name: Brennan Barret
- Breed: Rough Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 221
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Timberblac's True Brew
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 106
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak BluStar
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Lacy's Deck Plate Leader
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Chase Farm Midnight Rambler
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dachshire You Got Me Nantucket SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 133
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Rio's Luca Brasi Monster
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Big Beach's Rhumba Man
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Blue Lines Asta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Richard Powell
- Entry: 98
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGC CA
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Bronwyn He's A Heartbreaker
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Aristocrat's Firestone Of Cross The Rubicon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 124
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Saratoga's Silver Superlative
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Matriart Lg Louvre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 119
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Mi-Toi's Burberry At Just Incredible
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Melody Quicksilver In Quintessence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 127
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Shura's Notorius Of Avatar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Richard Powell
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Amazing Shakira Rex Achteraf
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.