Marion Kennel Club, Inc. Fort Wayne, IN 2015-10-31
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1240
Best In Show
- Judge: Dr. John Reeve-Newson
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. John Reeve-Newson
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Daniel Fabelo
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Nora
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 211
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Forever's All Jacked Up CGC
- Breed: Brittany
- Name: GCH RiverMist Broxen Make Mynah Double JH
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Entry: 128
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Ultimate Addiction
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak's Country Chic W
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Shoreview's Dark N Dreamy
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 214
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 117
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Aragon's A Perfent Storm At Ruffin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 178
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah One Life To Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 218
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Tulip Gardens Double Trouble
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Lowchen
- Name: CH Willowcreek's Fat Bottom Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Frederksen
- Entry: 165
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Barkshire's Uncle Sam
- Breed: Puli
- Name: GCH Bowmaker Red White & Blue CGCA
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Riverside My Cup Of Tea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.