Decatur Alabama Kennel Club Decatur, AL 2015-11-07
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1043
Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Ashbrook's Easy Rider
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Micah Evans
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: ---
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHB BillianBully Belligerent At BoBuddy
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Norman L. Patton
- Entry: 116
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits Emery Its In The Bag
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Rock of Cashel
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Solaris Smokin'Hot Habenera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 116
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Giaconda
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Zoiboyz Encore SC
- Breed: Basenji
- Name: GCH Dragonete Itapuca JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 153
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Seaworthy's Plan Of Attack CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Mark Houston-McMillan
- Entry: 114
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Shaireab's Bayleigh Wolverine
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Simphuni's Vaudeville
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Crossroads Bad To The Bone
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Est Etiam Junctus Maximus At Arily
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Peggy Dillard Carr
- Entry: 192
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: Dazzles Simon Says So
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Donnchada Wink's Touch Of Elegance
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Huntland Coco Chanel
- Breed: Papillon
- Name: GCH Prana Fenice Merry Mystique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Peggy Dillard Carr
- Entry: 152
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Ashbrook's Easy Rider
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Standard Poodle
- Name: Piccadilly's Sunshine Superman
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH KC's Rolling And A Strolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Mark Houston-McMillan
- Entry: 148
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Suncrest Cerulean
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Legecy Legend's Carribean Gem
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Wolf Creek Sophia V Wonderland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.