South Windsor Kennel Club West Springfield, MA 2016-04-24
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 977
Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 25
- Class: Master
- Name: Aaron N Burlingame, Jr
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 204
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Ghoststone's Swinging Single
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Cal-I-Co Hope On The Rocks
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Quinsea's War Admiral
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Mary Ann Alston
- Entry: 131
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Maja In It To Win It
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Daggarwoods Bjorn 2B A Star
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Dollidachs Highledge Stonebay Psych
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 194
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN CGC
- Breed: Akita
- Name: GCH Chujitsu's Empire Maker CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 58
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Lil'Itch Pretty Woman At Foxwatch
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Abbeyrose New Kid At Esty Glen JE
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N Oakhill Echo Of The WInd
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Nutmeg's Monarch Of The Lake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Kathleen B Kolbert
- Entry: 151
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Carneal's Bugsy Malone
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Havanese
- Name: Viva's Catch Me If You Can
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Kathleen B Kolbert
- Entry: 122
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Ale Kai Valentino On Fifth
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sierra's Summer Celebration
- Breed: Keeshond
- Name: CH Tara's Listen To Your Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 107
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kysarah's Pot Of Gold
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Xtacee Beach Cruiser
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Cornerstone Go For The Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Thomas D Parrotti
- Entry: 2
- Breed: Pumi
- Name: Abiqua Nudli
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.