Mattaponi Kennel Club Manassas, VA 2016-05-22
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1008
Best In Show
- Judge: Rosalind Kramer
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Enough Said
Reserve Best In Show
- Judge: Rosalind Kramer
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Lotrando Sunshine Celebration
Junior Showmanship
- Judge: Wm Daugherty
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Clarisse Guerin Williams
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: David Flanagan
- Entry: 196
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: Brittany
- Name: GCH MACH Brookewood's Just Too Hot CDX RE MXS MJS XFT2B
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH Micadee's Woodside With You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jamie Hubbard
- Entry: 131
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Foxcliffle Chelsea Piers
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga A Dream Of Spring For Mia
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Tioka's American Ride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Cathy Daugherty
- Entry: 174
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Enough Said
- Breed: Akita
- Name: GCH Akiko's Repeat Performance
- Breed: Boxer
- Name: CH SH Forest's Sirocco
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Palazzo's All By Himself Blue Ridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ken Kauffman
- Entry: 95
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Lotrando Sunshine Celebration
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Goodspice Efbe's Know Easy Way Out
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Lismore McCormack's Dragon Song
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Noridge Hot Lips Houllihan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ken Kauffman
- Entry: 143
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Valcopy Pipin Hot Niklby
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Bayard Ya'll Know My Daddy@Jaken
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Lisa Warren
- Entry: 87
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Klauder's He's No Pushover
- Breed: Schipperke
- Name: GCH ANED'S Yves D'Ypres
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Maiain's North Side Irish
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tango Dulin Picture Perfect
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: P. Levi Marsman
- Entry: 123
- Breed: Belgian Malinois
- Name: CH TriSorts Summer Harvest NAJ HSAs
- Breed: Canaan Dog
- Name: CH Pleasant Hill Legacy Aliyah Of Carters Creek
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Dragonpatch Thunderstruck
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Alkarah's Marcus Of Kaleef
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.