Mt. Baker Kennel Club Lynden, WA 2014-05-18
Posted by: -
Total Entry: 730
Best In Show
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
Junior Showmanship
- Judge: Jeraldeen Crandall
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Olivia Nobes
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Renaissance Kiss's Casanova JH
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Terreline's Little Tug Of Old Northwharf
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Prairie Crest's Infrared
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jeraldeen Crandall
- Entry: ---
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS DC Perfection Cheria Electric Ice SC
- Breed: Basenji
- Name: CH Taji's After Six
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tradition Napoleon Di Casa Giorgio
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Rita Biddle
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: Vanaca's T Hunter's Lullaby
- Breed: Akita
- Name: GCH Torii No's More Than A Feeling
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCH Sierra's Sasha-Yakone Nanuk
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint New Day Bruin At Kimo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Whitebriar Jaw Dropper
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Pineriver's Show Me The Money
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Arista Redskys Love Is All There Is
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Mystic Isles Brickyard Racer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Judi Shurb
- Entry: ---
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Shih Tzu
- Name: Sommerset's GI Joe
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Artemis Scintillation
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Wyncliff's Wall Street Wonder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Sandy Wheat
- Entry: ---
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Emerald Citys Wildcard Winner
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Country Luvz A Rockstar
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH No Faux Paw Big Rock Singer
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Nevermore Mancini
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Sandy Wheat
- Entry: ---
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna
- Breed: Briard
- Name: GCH Bijou Educated Guess CDX RAE BN
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Allegro Southern Charm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.