Mount Bachelor Kennel Club Redmond, OR 2016-07-03
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 806
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Stong
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr.Jay Richardson
- Entry: 108
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hillock Beaconfield Bellagio
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Rush Hill's Drama'Geddon JH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Eltin's Unequivocal Contender
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHG Clumon Ragin Cajun At Breakaway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 58
- Breed: Whippet
- Name: GCH Kimera Vesper Lynd
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Janors Arctic Blast
- Breed: Basenji
- Name: Fopaw's Buck-A-Baroo Bonzai
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH X'plorer's Star For Patriot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 103
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Alkaid Of Dynasty R.C. Kennel
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Castanewf Ark Angel Freshstart BN
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Snowater N Snoline's Blurred Lines
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Nancy Popovich
- Entry: 75
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Kinloch Falcon Crest Of The Isles JE
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Tilted Kilt I'm The Taxman
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante' King Of Queens Von Ambrick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sandy I. Wheat
- Entry: 117
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH KeeNorth Strike A Pose
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Cheri-A Lord O'Henry Marchog
- Breed: Pekingese
- Name: CH Diaquiris Cabaret
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: Sheppard's Hard Act To Follow At Bellachi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 57
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS San Jo Jay-Z
- Breed: French Bulldog
- Name: 2Stars Swingin's For The Fences At TX Star
- Breed: Standard Poodle
- Name: Lakeridge Summer In Seattle
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB WesLin's Ted E Bear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sandy I. Wheat
- Entry: 88
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Grangefield Aberdovey Vanity
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Ravindale's Rohan
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Littleflock Sacred Ground
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 1
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Tum-Bar C Bitzer
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.