Hatboro Dog Club, Inc. Macungie, PA 2016-10-07
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 2034
Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela Bruce
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela Bruce
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Rashid Ram Iago
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cathleen A. Rubens
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Aaron Burlingame Jr.
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Todd Clyde
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Forlegd Top Secret Xenia Onatopp
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Entry: 279
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V. Dietz CGC
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Zensu Bed Of Roses
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Amberlea's Fauitline Rattle BN CD RA CGCA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 202
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Rashid Ram Iago
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Giaconda
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Kochana's Essential Element
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Lloyd Amodoi
- Entry: 158
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH GCH Rivergroves Enough Said
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Casa
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHS I Am Humphrey Bogart De La Tour Gelee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Kathi Brown
- Entry: 1421
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Lotrando Sunshine Celebration
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Lakeridge Cahal
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wyoma M Clouss
- Entry: 142
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Hilltop's Diva Devine
- Breed: Pomeranian
- Name: JX Poms Of Daniel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 96
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 191
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Laureate Invincible
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 2
- Breed: Azawakh
- Name: Eidi N Amanar Gomateay
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.