Mad River Valley Kennel Club, Inc. Urbana, OH 2016-10-16
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 617
Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 72
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Graysong N Silhouette's HeyJude
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Kan-Point's Makin' The Chase
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 79
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Robert Redford Of Malabo APD
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCH Radical De Viamonte
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Peter A. Gaeta
- Entry: 140
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Big Beach's Rhumba Man
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Samoyed
- Name: Polar Mist Look Who Just Walked In
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Skansen's Jackpot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Frank J Washabaugh
- Entry: 117
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Brownstone's Supermarine Spitfire
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Markworth Shining Hour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 117
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Pramrada's Naughty Newton
- Breed: Havanese
- Name: GCH Brylee's Heavenly Walkin On Cloud Nine
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 53
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jadeeast N'Nustar's Prince Of Tides Ming Yu
- Breed: Bulldog
- Name: CH Dash's Preacher Dash In It To Win It Mouser
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 96
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo Grin & Bear It
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Sketchbook I've Got Ewe Babe CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 3
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Brix De La Bellator
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.