Ramapo Kennel Club Augusta, NJ 2016-10-16
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 744
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon C. Smith
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon C. Smith
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Lionlamb N Shabani's Forbidden Fruit
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 152
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Berkcor's Wrecking Crew
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Chattaflats Hope And Glory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 133
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Lionlamb N Shabani's Forbidden Fruit
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga A Dream Of Spring For Mia
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Colisto's Bella
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 154
- Breed: Boxer
- Name: Mircoa N Irondale's Crushing It At Twinbrook
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Bowater's Encore Encore
- Breed: Akita
- Name: GCH Chujitsu's Empire Maker CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: Trustar's Midnight Madness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James E. Fredericksen
- Entry: 57
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHG Crescent V Emerick V Raynaire Set Fire to th Rain
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Ciera Homebrewed Born Free CGC RATN
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Nutmeg's Monarch Of The Lake
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Overnight Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 66
- Breed: Pomeranian
- Name: JX Poms Of Daniel
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Somebody To Love
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Rolling Glenns Little Miss Muffet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 45
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH TZO Wen N Xin Jin's Unique Vintage
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Starlight's Lady In Waiting
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Dengar Heads Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 101
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Lochiaren Kings Valley Fire Within
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Miss Behavin'
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Windfall Rollickin Rogue
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Glen-Lakin Whistle Jacket
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.