Hernando County Kennel Club Brooksville, FL 2017-01-12
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 1201
Best In Show
- Judge: Carol Brown
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
Reserve Best In Show
- Judge: ---
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Giaconda
Junior Showmanship
- Judge: Carol Brown
- Entry: 9
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: 426
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Franjo's Kailne Tango O' Rosehill
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: 9
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: 426
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
Sporting Group
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 140
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe Winter's Waltz JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Boca Gold's Better With Butter
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Ridgeview Farms Treasure WC
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 109
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Giaconda
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Eagle Ridge Lady Sings The Blue At Peacock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 223
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Southern Star Norse God Odin At Valhalla
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Big Beach's Rhumba Man
- Breed: Mastiff
- Name: CH Southport's O'Danny Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Carole Beattie
- Entry: 145
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Lakeridge Cahal
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Dalstar IL Divo
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHS Bur-Way Trin 2 Raise Some Kane
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireb's Bayleigh Daenery's Stormborn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Thomas Kilcullen
- Entry: 192
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Karlee Gray Stone Guns N Roses
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Weinrick's N'Palaquins They Call Me Mr. Bates
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 133
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHP Kan Sing's Ambrier's Manaslu V Altanaharra
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Fyrewater's Northern Lights
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: William Stebbins
- Entry: 136
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Blue Anker Double D's Imagine That @ Ides Of March
- Breed: Briard
- Name: GCHS Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks CA RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: William Stebbins
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.