Northern Neck Kennel Club of Virginia Fredericksburg, VA 2017-01-12
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 997
Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow's Hi-Tech Drills N Skills
Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 239
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermillion's Sea Breeze
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 123
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Raydachs Rippen Good
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Maja In It To Win It
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Everwind's Let's Tryst Again
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 232
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sherwoods Saratoga Sensation
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline Surfer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms Sharol Candace Way
- Entry: 88
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH JOVAL Must Be Magic
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Harewood Blackthorn Onyx
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Forlegd Top Secret Xenia Onatopp
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 91
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Foxwudz Armed And Dangerous
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Aranel Avenger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 89
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Gala Brighton Lakridge Relfections Of Me
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Splash Mind You
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Samara Ta Sen I Love Lucy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 134
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Eaglecrests Wild At Heart
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Kymric Keystone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Flaxfields I got A Roughside
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.