Conewango Valley Kennel Club Dunkirk, NY 2014-05-31
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 733
Best In Show
- Judge: Toddie Clark
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH GCH Rivergroves Enough Said
Reserve Best In Show
- Judge: Toddie Clark
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Junior Showmanship
- Judge: Toddie Clark
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Mathew Fox
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Marilyn O'Neill
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: CH Reidwood Just My Style
- Breed: Brittany
- Name: CH RJ's Paddington Bear
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stoneypoint's Time To Reign
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Double Gun's A Royal Flush JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: ---
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Baywatch Mw
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Kuriann Of First Avenue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: ---
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Enough Said
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Snomist's Soda Pop
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Wildest Dream Midnight In Havana
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Douglas Windsor
- Entry: ---
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Sanherpinc Poporopo At Teritails
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Desire Of Love Dell' Antica Caledonia
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Rivendell's Tinker Toy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: ---
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Jianzhuang-De Get Back JoJo
- Breed: Pug
- Name: GCH Andi Adonis
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: Takari's Harvest Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Aurors's Welcome To The Jungle
- Breed: Bulldog
- Name: CH Toadhall's Roger
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Everwoods Dads Sweet Success
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Judith Brown
- Entry: ---
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Aliyah's Who Shot JR? RN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Wonderland's Force Of Nature
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Brimar's RoughAnd Ready
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Travler's Nissan Rogue BN CD RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Not Offered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.