Greater Miami Dog Club, Inc. Miami, FL 2017-04-02
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 360
Best In Show
- Judge: Christopher Neilson
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Crossroad JockeyHill On The Green AXP AXJ
Reserve Best In Show
- Judge: Christopher Neilson
- Breed: Basenji
- Name: Svengali's What 's Not To Love Of Zindika
Junior Showmanship
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Marit Alsager
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS NanTam Voyager
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Charles Olvis
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Breanna Kerr
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Kelly's Just Something About Henry
Sporting Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: 79
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Crossroad JockeyHill On The Green AXP AXJ
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Chambrays Tank'd On The Boulevard
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde Brilliance
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Sun Devil Waiting For The Next Surprise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: 38
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Svengalli's What's Not to Love
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Shaldra's McClaren At Ashley Manor
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: Kenmar's Force Awakens
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 56
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mileka's At Last
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Alpha's Magic Man CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Kalifornia
- Breed: Rottweiler
- Name: Ivoss And Renzulli Ursula
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: ---
- Entry: 13
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Kelly's Just Something About Henry
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Critterkin's Masked Man Of Woodwynd
- Breed: Irish Terrier
- Name: CH Red Devils Celtic Fire
- Breed: Rat Terrier
- Name: Ratitatt's Bucket Came Sou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 53
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Luffeyland's Curious George
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Marlex Adare Bold Legacy
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS NanTam Voyager
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH MyAngel-Chloe N Cristall's Drunk In Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ramon V. Podesta
- Entry: 55
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Kelin's Fian Legend
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Ivos Zorro Broken Drum Del Rey CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge Kaylen's Hey Big Spender
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest Marvelous Night For A Moondance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ramon Podesta
- Entry: 34
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynward's Remember That
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Madness Full Throttle
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Dynasty's Triple Crown CM5
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Riverside My Cup Of Tea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.