Kennel Club of Yorkville, Illinois De Kalb, IL 2017-04-08
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 817
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Wynsilot Decadent Enough Said
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
Junior Showmanship
- Judge: Miss Lee Kouski
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Briana Killingsworth
- Breed: Keeshond
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judy Taylor
- Entry: ---
- Breed: Chow Chow
- Name: Padow's Signed Sealed And Delivered
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Lee Kouski
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Ryder L. Schindler
- Breed: Belgian Tervuren
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judy Taylor
- Entry: ---
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Kasaan N' Seeka's T' Sum Of All Fortune At Sigma
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 162
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xception To The Rule
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Aerden's Free Fallin' With Honeygait
- Breed: Golden Retriever
- Name: Sharmik-Forever Green White Checker BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 76
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Another Tequila Sunrise
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Sloughi
- Name: CH Ocerico Dahi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Jane Haefner
- Entry: 170
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Luka Of G & H Racing Mals JP
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Alpine's She's So Rock Steady Bam A Lam
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Lavish's Brut Premier
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sharjets Catch A Hero CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 61
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Dark Side Of The Moon
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH First Class Hats Off To Willow Wind At Saratoga
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 145
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Extershire's French Love Of Yorkhaven
- Breed: Pug
- Name: CH Fantasy's Cien Tango @ Coral Bay
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah Despicable Me
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Sleepyhollow JB-Shua Dancing Lover Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 73
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB KJ's McDreamy
- Breed: Bichon Frise
- Name: Bibelot Cher Ami's Master Of Control
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Elite's Candy Girl
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota Into The Woods
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Judy Taylor
- Entry: 97
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Wynsilot Decadent Enough Said
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Swan Crest Pons Lady Godiva
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.