Scott County Kennel Club, Inc. Rock Island, IL 2017-05-14
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 487
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGCA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Winterholme Any Way U Want It
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Janie M Bousek
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Megan Marshall
- Breed: Field Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Janie M Bousek
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Maren LaPlante
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 58
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Willimar's Someone To Look At
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 42
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Mijkelh Timucuan
- Breed: Whippet
- Name: Laurel Astor House
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: American English Coonhound
- Name: CH River Bottom Tri Dunkin Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 94
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGCA
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Hammer
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Misty Lakes Reign At Dark Waters RN BN
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Tip'N Chip's Norman Rockwell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Janie M Bousek
- Entry: 42
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Den-Mar's Wild Card
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Skyehigh's Sub Zero
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Deran Tell Me Something Good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Janie M Bousek
- Entry: 68
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Winterholme Any Way U Want It
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Fontella's Thank You Frances
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Treasure From Heaven
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHS Azefer Fuke Of Earl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Wayne E. Bousek
- Entry: 47
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniakas Whizz Bang Wallop
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Durandel Up Stage For Deagra
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Flamingstar The Lion King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Beverly Captstick
- Entry: 102
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Highcroft Brilliance In Blue
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Swan Crest Pons Lady Godiva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.