Mississippi Valley Kennel Club Gray Summit, MO 2017-06-03
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1194
Best In Show
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireb's Bayleigh Daenery's Stormborn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Valor Love is a 4 Letter Word
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joey Vaughn Johnson
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Abigail Van Meter
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joey Vaughn Johnson
- Entry: 19
- Class: Open Intermediate
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 164
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB D&D Hill Country's Black, Inc.
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Roclyn Rockafella RN
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Legacyk So Whats Your Point
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Shoreman
- Entry: 165
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Another Tequila Sunrise
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Perfect Storm JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 147
- Breed: Boxer
- Name: CH Rummer Run's Olympic Slam Dunk
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHP Daveren's Life of the Party
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS JYF Bulls Argentina Vulkano
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Olympia Purple Haze V Promise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 279
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireb's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Bryr Rose Matisse
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Fellow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs.Judy Webb
- Entry: 138
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Sondra Rose Like A Star of Kylin
- Breed: Italian Greyhound
- Name: Marchwind Megan
- Breed: Papillon
- Name: GCH Flolin What A Wonderful World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R Shoemaker
- Entry: 91
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin In Hot Pursuit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Lin Shans Feeling The Future
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Anana's Most Valuable Player CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 211
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Valor Love is a 4 Letter Word
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse's Grand Ami Des Petites Gens
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: Cobbers Fourfiveseconds from Wildin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.