Bushy Run Kennel Club Vandergrift, PA 2017-07-01
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 510
Best In Show
- Judge: Shelly Hennessy
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Shannon's Celebration At Springrun
Reserve Best In Show
- Judge: Shelly Henness
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Duldon's Top Gear
Junior Showmanship
- Judge: Deborah Brooks
- Entry: 4
- Class: Open Intermediate
- Name: Sarah Miriam Fox
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Deborah Brooks
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Danielle Kunst
- Breed: German Shorthaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Frank Washabaugh
- Entry: 128
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Shannon's Celebration At Springrun
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hillock Beaconfield Bellagio
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Be-Fit's New Year's Celebration
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Shadowmere's Storm Chaser
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 56
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Everwind's Let's Tryst Again
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim Sugar Man Of Presidio
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHB He'za Hellbound Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 71
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Mountainview's I Put A Spell On You CGCA
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Ninkasi's Open And Shut Case CGC SD
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Snocreek's Lightning Strikes @ Ken-Dar CGC PN RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Frank J. Washabaugh
- Entry: 24
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Duldon's Top Gear
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Oceanview LAMZ Bottom Red Line
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Tipperary American Girl SE
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Longvue Limited Edition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 53
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Super Powers
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mark Kennedy
- Entry: 52
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Boxwood's Back In Black At Versailles
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Clarion Harmony Millbrook Mocha Latte
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Davane Happy Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 75
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Stuttgart's Single Action Army V Hammersmith TC
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Overland By Request
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Lachi Dream Out Loud RN
- Breed: Briard
- Name: GCH Colberry League Of His Own
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.