Echo Hills Kennel Club of Ohio Troy, OH 2014-06-14
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 877
Best In Show
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathy Rust
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Riley Lautenschlager
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: ---
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Dublin Diva
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: CH Aramis Farms High Road To Killary
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
- Breed: Vizsla
- Name: CH Derbys Endless Summer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: ---
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Happy Hour At Signet
- Breed: Whippet
- Name: GCH Ableaim Question Me
- Breed: Greyhound
- Name: CH Tyran's The Patriot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Mary Ann Brocious
- Entry: ---
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnrhee's One Of A Kind
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Dillons Eye Of The Storm
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Pandora's Opening Act
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline Stacy
- Entry: ---
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Desire Of Love Dell' Antica Caledonia
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini Rangels Rock N Rolla
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Global Mighty White At Kilacabar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: ---
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Homestead Zoey Of Treyacres
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Exmoor's Epitome
- Breed: Pug
- Name: Trump's Velvet Elvis
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline Stacy
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Planett's Star Reporter
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH The Siren Of The Sea ByReQuest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: ---
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Puli
- Name: CH Moonshadow A League Of Her Own
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.