Rapid City Kennel Club, Inc. Rapid City, SD 2017-10-21
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 565
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Will Inghram
- Breed: Miniature American Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 176
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Oak Knolls Secret Flame
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Amaya Rivera
- Breed: Australian Cattle Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 176
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Teeshas Cute Chix Dig Baker
Sporting Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 113
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Br's Shaffer Storm Chaser @ Seeshaw JH RN
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Voyager's Hot Pursuit JH OA NAJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 67
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix's Kate Spade
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Skyhi Budget For Fashion
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Koso-Charisma A Family Affair
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Lucene's Stardust In Your Eyes V Avalon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 73
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Geyser Creeks Cowboy Chrome
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Autumn Oaks Silver Lining I'll Be Your Huckleberry
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Calypso Flash Ranger's Conundrum
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHB 3G's Thunder On The Mountain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 41
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHP Dream Hi's Lil' Surfer Dude
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 92
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Dunkirk Imperial Palace Paramount
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Perseus At Shirmont
- Breed: Pomeranian
- Name: PL/LT Caletto Electric Mousse 3000 Volts
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Fontella's Thank You Frances
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 62
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHS Lionheart's Blondes Have More Fun At Mika
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Bayside's Good Fortune
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Prefere As If!!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 96
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Wildwind's Don't Stop Believing CD NAJ RN
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Riverwest Asante CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Ambermoon Brink Of Superbowl Dreams CDX
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.