La Porte County Kennel Club Fort Wayne, IN 2017-11-02
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 952
Best In Show
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
Junior Showmanship
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Krista Beal
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Entry: 13
- Class: Open Junior
- Name: Luke Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Krista Beal
- Entry: ---
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Cumbria's Ready's Image
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 166
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Davris Tabatha's Dutch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 84
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga A Dream Of Spring For Mia
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH DC Infiniti's Picture Perfect V Leoralee MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 212
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Adesa's Best In Show
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHB Trademark's Red Hot Star Gazer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 90
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 168
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Super Powers
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Acadia Ridin A Karousel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 98
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern Magic Historical moment
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB KJ's McDreamy
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHS Flolin Cynara Time To Shine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 128
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Bellebrae Serenity's Valentino
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Stefsstells Ingalo Isabella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.