Seminole Dog Fanciers Association Ocala, FL 2017-11-17
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 1377
Best In Show
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
Reserve Best In Show
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
Junior Showmanship
- Judge: Joe Walton
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kathryn Leonhardt
- Entry: 351
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Beach Bear's If You Could Read My Mind
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Joe Walton
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Anna Pitstick
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kathryn Leonhardt
- Entry: 351
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baha Pyramid Scheme JC NAJ CGC
Sporting Group
- Judge: Davor Javor
- Entry: 251
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Chambrays Tank'd On The Boulevard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joe Walton
- Entry: 193
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari Eye Candy Of Sura
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Cordell's Potential Unlocked CGCA
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jaime Ganoza
- Entry: 240
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Phillmar Lois Lane
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Big Beach's Surfin' Safari
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Hammer
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS El-Al's Lord Of Thunder CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Pam Joy Douglas
- Entry: 113
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Shortyrocks The Vindicator
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Kellys Steel's A Million
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH B Zumbro River Joshua
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gloria Kerr
- Entry: 161
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Tian Mi's Something To Talk About
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: Brussels Griffon
- Name: Blackwood Harley Quinn at Bernkastel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jaime Ganoza
- Entry: 137
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Rosemount Max
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sing's Ambrier's Manaslu V. Altnaharra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 191
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Caretti's Sloe Gin
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB Gaulois De Loup Noir
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Sandollar's Taylormade Of Skyecove
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.