Tucson Kennel Club Tucson, AZ 2017-11-18
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1042
Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Alenclaud Vicenta
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 15
- Class: Open Junior
- Name: Janina Nicosia-Campbell
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James Reynolds
- Entry: ---
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Mistress Of Mayhen
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: German Wirehaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James Reynolds
- Entry: ---
- Breed: Pumi
- Name: CH Abiqua Opal
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 181
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Christolino
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS T-Town N' Coldwater's Liv'n It Up JH
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Wintide Beachcomber
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NAJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 143
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Belisarius JP My Sassy Girl
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Annie Mac
- Breed: Whippet
- Name: GCH Cottonwood Moon Glow
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Pramada's Can't Touch This With Dynasty SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 207
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Alcan Disco Dancer At Ranmar
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kaandas One And Only
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 80
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Brisline's Baron Basil Of Woodside
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Dalriada's Archangel At MGK
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seebest Supergirl
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 172
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown's Fait Accompli
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Swing Time
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Sweetwaters No Apologies At Sierra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Roger S Pritchard
- Entry: 72
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's Simply Bulletproof
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Lionheart's Paint It Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline Stacy
- Entry: 146
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Alenclaud Vincenta
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Renegades Pay'n It Forward At Dawn Heir HSAS
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Scott's First Lady
- Breed: Briard
- Name: GCH Hermes De L'Hermitage A Lebec PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Johhny R. Shoemaker
- Entry: 3
- Breed: Azawakh
- Name: Tinalchinan's Sandman At Nadirah
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.