Edwardsville Illinois Kennel Club Belleville, IL 2017-12-02
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 873
Best In Show
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGCA CGCU
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake...Until Now
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 275
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH R-N-B's Hard Candy Christmas
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Josie Scoonover-Nelson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 275
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Lionhart's Your So Vain
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 114
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Aerden's Free Fallin' With Honeygait
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Bow-K's After Mash
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 106
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS GrandCru Sine Qua Non
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Stoneriver Creamridge's Grand Entrance MLCC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 141
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGCA CGCU
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinbar's Just Call Me Handsome
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS JYF Bulls Argentina Vulkano
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Glaris Friend Of A Friend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 52
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake...Until Now
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Fellow
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Billian Bully Belligerent At Bobuddy
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Decorum Brilliance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 136
- Breed: Maltese
- Name: CH Four Halls Look At Me
- Breed: Pug
- Name: GCH Shijo N'Mar-J's Chances Are
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Fontella's Thank You Frances
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Treasure From Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 149
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Riverview Hylan Shotru Chase That Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 164
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG McMatt And Graffiti Rumor Has It
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok The Dark Knight
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Rough Collie
- Name: Sassy's Autumn-Sun Accidentally In Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Sidekick's Ice Queen At R-N-B CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.