Ingham County Kennel Club, Inc. East Lansing, MI 2017-12-03
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1255
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield's N Chebaco Just So You Know
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 27
- Class: Open Intermediate
- Name: Maren LaPlante
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Beverly R. Andersen
- Entry: 234
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield' N Chebaco Just So You Know
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Boris
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 159
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Whippet
- Name: GCH Rothschild's Caiparinha For Kaamay
- Breed: Borzoi
- Name: CH Riverue Coming On Strong
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 293
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Pale Moon's Arctic Chaos
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edderas Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 84
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Ryba's Razmataz & All That Jazz CAA RATN CGC
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Cumbria's Whisper Who Dares
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 147
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHB Who's Love Was Outcast S
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Anderson
- Entry: 125
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Alharin The Shadow Knows Ashford CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 201
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Sketchbook I've Got Ewe Babe CM
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Travler Shiban Driving Fifth Avenue
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Ponca Hill-Tantara's Sky's The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Laejen Paradis Lille
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.