Northeastern Maryland Kennel Club West Friendship, MD 2017-12-03
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 987
Best In Show
- Judge: Linda Robey
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Linda Robey
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Amethyst Gunsmoke
Junior Showmanship
- Judge: Rita Bell
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Berkeley Thompson
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Daniel Smyth
- Entry: ---
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: Starlights Reo Speedwagon
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Rita Bell
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Moira McGroarty
- Breed: Australian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Daniel Smyth
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: CH Skyline's Path To The Highest Peak NAJ
Sporting Group
- Judge: Stephanie Hedgepath
- Entry: 304
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Beachcliff Seminole Wind
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Charms Causin'Commotion RN CGC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe Winter's Waltz JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 154
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH C.J.S Sweet Georgia Brown
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCH Radical De Viamonte
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga A Dream Of Spring For Mia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Albert Bianchi
- Entry: 243
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton Angelic
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Andrew Kramer
- Entry: 104
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Sparwyn N Invercrest Thoroughly Miss Tillie
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Caledonian Celestial Tea Of Wolfpit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Elizababeth Muthard
- Entry: 130
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Bayard Sex Lies And Videotape At Jaken
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Caraneal's It's All About Mimi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 140
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Bella's Big League
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Bihar's Here's Looking At You
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH J2S Strivin' 4 Best At Bit-A-Swe't
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 160
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Amethyst Gunsmoke
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Solange Soundgarden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Daniel Smythe
- Entry: 5
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Hickory Tavern Wish Upon A Star
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.