Central New York Kennel Club, Inc. Syracuse, NY 2018-03-31
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1411
Best In Show
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Royal Miller
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 9
- Class: Novice Junior
- Name: Abbey Mahn
- Breed: Schipperke
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 280
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow ThirdTime's A Charm RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan M. Carr
- Entry: 163
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Roberta C. Davies
- Entry: 259
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Tugar's Taking On Tyson
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 97
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Miller's Wonderful Walter Of Thistledew
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Foxterity Warfox Sun's Up!@ Hogh Mtn
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Shiloh Mornings Touching Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Beverly Capstick
- Entry: 174
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Oz's Storm Chaser
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Southshores Everybody Loves Somebody
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Gings' Vaguely Noble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 176
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sierra's Summer Celebration
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autimn Hills Superhero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Roberta C. Davies
- Entry: 171
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Coyote Run Lynah Faithful TD CD OAJ RAE CA RATO
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Cornerstone Go For The Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.