Chintimini Kennel Club, Inc. Albany, OR 2018-03-31
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1287
Best In Show
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Stephanie Hamblin-Barnhill
- Entry: 34
- Class: Open Intermediate
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Wendy Hamilton-Petkau
- Entry: 459
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Stephanie Hamblin-Barnhill
- Entry: 34
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Stong
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Wendy Hamilton-Petkau
- Entry: 459
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Sunset Cross'n The Test Of Time
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Tobin Murray
- Entry: 273
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Conquest's This Moment I Own It!
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Shamrock Ima Class Act Too
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Entry: 151
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Farao Anubis Inferno RN SC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: CH Windbourne Humble And Kind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 231
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCH Dawa's Marshall Of Rogue River
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Bludrift's Bold Lion's Roar RN CGCA TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 89
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Medley's Warp Speed
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Lynndee's Rockabilly Rave CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 120
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Cheri-A Lord O'Henry Marchog
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Orchard Hill Toy Money
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Diaquiris On The Edge Of Fame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 146
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Zuran's Bravissimo Of Dragon Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 146
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Verseau's Queen Of Everything V. EH RATO
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Abiqua Opal CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.