Greater Monroe Kennel Club Concord, NC 2018-03-31
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1314
Best In Show
- Judge: John Schoeneman
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
Reserve Best In Show
- Judge: John Schoeneman
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
Junior Showmanship
- Judge: Kristin Block
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Katie Wright
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Valerie Dombrowski
- Entry: 453
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH CCH Stackem Up The Business Breed
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Kristin Block
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Adrianna Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Valerie Dombrowski
- Entry: 453
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
Sporting Group
- Judge: Valerie Dombrowski
- Entry: 275
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Aerden's Free Fallin' With Honeygait
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Boca Gold's Quarterly Dividends
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Threlfall
- Entry: 126
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Dun Myrica Never Say Never Of Eagle
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS GrandCru Sine Qua Non
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Reynolds
- Entry: 208
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Velo's Paloma Picasso V Vision
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Halcyon's All You Need is Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: James Reynolds
- Entry: 110
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval Opportunity Knocks
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Sha-D-Blue's Can't Miss Profeta Di Everything Nice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Benson E Ray
- Entry: 252
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's N Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Donnelle Richards
- Entry: 146
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Bella's Big League
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Willo's Rolls Parked At MaGoo's House
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Brighton Aris Asension
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Del Richards
- Entry: 197
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Jesstar Patagonia
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Bluefox Quite Outrageous @ Cut 2 Chase BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.