Laramie Kennel Club, Inc. Laramie, WY 2018-05-27
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 663
Best In Show
- Judge: Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Jotoichi Condition Red
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary B. Napper
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary B. Napper
- Entry: 25
- Class: Open Intermediate
- Name: Hannah Hicks
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 64
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Summit's Barnstormin Aviatrix
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCH Nyastar's Dirty Little Secret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 88
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Amberwind & Hamrya's Spectacular Bid JC
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Koso-Charisma A Family Affair
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Lionridge's M'Lady Kynzie CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Tomas Gomez
- Entry: 157
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Sunset Make Magic Happen
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Histyle's Heir Of Isildur
- Breed: Rottweiler
- Name: Eiran's Qapture The Crowd
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Snowater N Polar Mist's Mettle To The Medal BN RN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez
- Entry: 48
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Araluen's Gambler's Delight - Let's Get Lucky
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: Dariant Hope
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Mary B. Napper
- Entry: 42
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Shirmont Back Story
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Powder River's Hot And Spicy
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Sabrie's Frankly It's My Show
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Icefox Wyoland Up For A Story
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Mary B. Napper
- Entry: 96
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Jotoichi Condition Red
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Coco Vialatte's Work Of Art
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Teeshas Cute Chix Dig Baker
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Delamer Salt Heir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Mary B. Napper
- Entry: 88
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina Barefootbluejeannight
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB Beowulf's Card Shar CGC SEN SCN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Sandhill's You've Got Some Splainin' To Do
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Thomson P Stanfield Jr.
- Entry: 2
- Breed: Norrbottenspets
- Name: Savo's Rossignol
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.