Mid-Del-Tinker Kennel Club, Inc. Oklahoma City, OK 2018-06-29
Posted by: -
Total Entry: 1820
Best In Show
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N Paulk
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N Paulk
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Victoria M Jordan
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Bevin Towell
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Victoria M Jordan
- Entry: ---
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHS Sidearm Despicable Me
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Victoria M Jordan
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Kiera Karlin
- Breed: Finnish Lapphund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Victoria M Jordan
- Entry: ---
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Mountain Crest Set Fire To The Rain
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 301
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Bow-K's After Mash
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Quiet Storm My Boys Wicked Smart CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 197
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Aviva Because
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHS Sidearm Despicable Me
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG All About Cactus Jack's Showtime
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 331
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David J Kirkland
- Entry: 145
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Atom De LaPomme
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Sunshine
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Rafael de Santiago
- Entry: 284
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Havanese
- Name: GCHG That's Sun Ray At Pilosus
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP H & H Hotrod
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 224
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Sandstorm Grand Slam
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Ya Zhi Find Your Flow
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Cilantro (Arena)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Victoria M Jordan
- Entry: 301
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Greenwoods Livin' It Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: ---
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Fadista Spavinaw Creek Do Vale De Fermedo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.