Burbank Kennel Club City of Industry, CA 2018-06-30
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1028
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Molly Anne Forsyth
- Breed: Saluki
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Daniel Dowling
- Entry: ---
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Love'n Stuff Summer Of Dreams
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Entry: 18
- Class: Open Junior
- Name: Leila Smith
- Breed: Cane Corso
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Entry: ---
- Breed: Japanese Chin
- Name: Anolani's Nano Ninja
Sporting Group
- Judge: Dr. Daniel Dowling
- Entry: 202
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Seamrog Spitfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Entry: 203
- Breed: Whippet
- Name: GCH Fanfare's Cordova At Runner's
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sura Forever Spring
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Wendy L. Paquette
- Entry: 171
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
- Breed: Bullmastiff
- Name: Tru Grits My Faire Lady At Abby Road
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Tor Mariposa Reina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 84
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Carmel Just In Case
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Lagniappe's Sweet Beignet
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Slicey Black Jack
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 111
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Kalor Chindale Riptide
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 139
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 107
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Dunhill Will I Am
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Cutloose @ Crazy Heart
- Breed: Pumi
- Name: CH Catskill Haja's Hippie
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.