Chenango Valley Kennel Club Bainbridge, NY 2018-06-30
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 792
Best In Show
- Judge: Mr. Tomasz Borkowski
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Tomasz Borkowski
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Amanda Pough
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Malgorzata Supronowicz
- Entry: ---
- Breed: Briard
- Name: CH Sendro's New Chapter
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Amanda Pough
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Chinese Shar-Pei
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Malgorzata Supronowicz
- Entry: ---
- Breed: Schipperke
- Name: Delamer's Caribbean Dance
Sporting Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 94
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Windmoor What It Takes
- Breed: Brittany
- Name: GCH Woodland's Forrest Fire
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Dolce Vita Taleggio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 97
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Icon I'm Hotwired Yernot
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Grandgables Ms Silver Filigree
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Pahiavi Itz Not My First Rodeo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 125
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Paragon's Pouch Cove Renaissance Man
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline Surfer "Hudson"
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 80
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Ward's Creek Back To The Future At Maplewyn
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Torquay's Hurricane
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ilanerchfens Henchard Of Castorbridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Malgorzata Supronowicz
- Entry: 115
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Sekhara Let's Get Ready To Royal
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Karlee Gray Stone Guns N Roses
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Sette's Fortunato "Lucky" Come Il Numero Sette
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Malgorzata Supronowicz
- Entry: 135
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Stone Run Afternoon Tea
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
- Breed: Schipperke
- Name: Delamer Hot D Amn Here I Am
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Imperial Criminal Mind At Imari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 135
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Glenshire You Make Me Smile
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Snowhill's Zygmund Marley CDX RAE CGCA TKA
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Timberwind's Fly Me To The Moon RN CA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.