Battle Creek Kennel Club, Inc. Marshall, MI 2018-07-14
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 805
Best In Show
- Judge: Charlotte Patterson
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
Reserve Best In Show
- Judge: Charlotte Patterson
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Paradise Island Breeze
Junior Showmanship
- Judge: John Ronald
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Kendra Williams
- Breed: Pharaoh Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Nancy Gallant
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Ladies Love Country Boys
Reserve Junior Showmanship
- Judge: John Ronald
- Entry: 14
- Class: Master
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Nancy Gallant
- Entry: ---
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Turbo's Pistol Annie
Sporting Group
- Judge: Nancy Gallant
- Entry: 105
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Paradise Island Breeze
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Carolina's Running With The Hare BN RN SH JHR CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 96
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Fiery Run Rider On The Storm BCAT
- Breed: Ibizan Hound
- Name: CH Serandida & Sikora's Diva
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Kadell's OK Handsome Not Pretty W
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: John Ronald
- Entry: 154
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook's This Girl Is On Fire
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Boxer
- Name: KP's Rough Ryder Of BoDan
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Dbl Helix ArticCross Nu Blood at SFX CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Entry: 87
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Turbo's Pistol Annie
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxheart's Tsarshadow Storm Warning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Richard Miller
- Entry: 156
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Pug
- Name: GCH Casa Blanca's Make A Wish
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Integra's Something To Skype About
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Richard Miller
- Entry: 72
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Keeshond
- Name: CH Ankor's Over The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Entry: 119
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Thornapple Shoop Shoop Ba-Boop
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Ilemist As It Should Be
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.