Mount Bachelor Kennel Club Redmond, OR 2014-06-28
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 864
Best In Show
- Judge: Janet Sinclair
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Paray's Preferential
Reserve Best In Show
- Judge: Janet Sinclair
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
Junior Showmanship
- Judge: Dr Harold (Hal) N Engel DVM
- Entry: 21
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 130
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Diamond MK The Eagle Has Landed
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Prairie Crest's Infrared
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Oxbow's Gold Medal
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: Shade Mountain's Legend Of Wy'East
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lawrence (Larry) Sinclair
- Entry: 67
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Bakari's Lor Vitra Caymus CGC
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Helios Tulip Atheart
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tradition Napoleon Di Casa Giorgio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 127
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Lou The Iron Horse
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint New Day Bruin At Kimo
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Vonberg's Proof I'm True To Form
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judith Daniels
- Entry: 103
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Cambria's Kid N Play
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Vomhausharrock Dondiegoredrock
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Pineriver's Show Me The Money
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Benayr Nick Of Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 118
- Breed: Pug
- Name: CH Rose's Go The Distance
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Wyncliff's Wall Street Wonder
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Airescot Sunset
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aleight Satin's My Eyes Of Jorja
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Judith Daniels
- Entry: 78
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Country Luvz A Rockstar
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH The Bond Girl Of Heatherly
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Newtnine Crown Of Queen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 87
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Paray's Preferential
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Belgian Malinois
- Name: Element's Iced Over At Belgenbeau
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: No Entries
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.