Houston Kennel Club, Inc. Houston, TX 2018-07-19
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1975
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Pitts
- Entry: 50
- Class: Master
- Name: Grace Stewart
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 468
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Sandstorm Grand Slam
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Pitts
- Entry: 49
- Class: Open Intermediate
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 468
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Goldengaits Dancing In The Moonlight
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 381
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Ivywood Fusion
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 222
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Deluxe Classic Design
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Kayseas Special K
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 349
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGCA CGCU
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Namiye's Little Sparkler Von Erstklassig
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 277
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCHS Magor Galactic Agent
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Carmel Just In Case
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 203
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 257
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Sandstorm Grand Slam
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 237
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Emerald Isle Dancer On Broadway
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Heidelberg's Hanna Bonnie T
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Kiralytanyai Csinos Ava PT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.