Michiana Kennel Club South Bend, IN 2018-07-21
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 916
Best In Show
- Judge: Elizabeth Muthard
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Drills N Skills
Reserve Best In Show
- Judge: Elizabeth Muthard
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
Junior Showmanship
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Adriana Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dennis McCoy
- Entry: ---
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 13
- Class: Open Junior
- Name: Anna Faye Riggs
- Breed: Portuguese Water Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dennis McCoy
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
Sporting Group
- Judge: Barbara Alderman
- Entry: 113
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Hampton Courts I'll Have Another
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Barbara Alderman
- Entry: 129
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Trabeiz Hundeleben Philippe Phioppe MW
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHS Fusion's Incahoots Platinum Jimi Johns Freaky Fast
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 129
- Breed: Boxer
- Name: GCHG KT's Friendly Persuasion
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Hammertime
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHB Timberknolls Shoulda Been A Cowboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dennis McCoy
- Entry: 69
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 202
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Drills N Skills
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Lets Dance
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Grellis Top Brass
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 103
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Wintergarden The Heat Is On
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Scampezzys Wind Blown At Hi Tide
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami Center of Attention
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 156
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Sans Brancos Karate Kid
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Bugaboo's And All That Jazz
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Wonderland's Darby V Wolf Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Malenjkaya StranaVostorg
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.