Kettle Moraine Kennel Club, Inc. West Bend, WI 2014-06-29
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1109
Best In Show
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Gary L. Anderson
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Erin LaPlante
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Anderson
- Entry: 281
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH SandsCape Pardon Me Boys
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits Back By Popular Demand
- Breed: English Setter
- Name: GCH Linwood Resolute's New Beginning RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sari Brewster Tietjen
- Entry: 85
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Taillis Au Birchwood Tamsall
- Breed: Greyhound
- Name: Grandcru Rombauer
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak's Bewitching Blossom W
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Kahl Me Foxglen's Cool Dude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 200
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Gracyn Lost Creek The Descendant Of Elan
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Kasaan Snokist Ropin 'N' 'T' Fortune
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Katon's Eye Of The Tiger V Morgenwald
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patty Keenan
- Entry: 38
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Bruhil's Flying Circus
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 110
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Valdon's Glory Bound
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About M
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Sari Brewster Tietjen
- Entry: 180
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Flamingstar The Lion King
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Ri Lee's Stellar Performance
- Breed: Keeshond
- Name: CH Trumpet's You Could Be Mine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard Lake
- Entry: 154
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Barkshire's Uncle Sam
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Inpacts Eye Candy
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Dark Side Of The Moon By Briardale
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: Hideaways Cool Man Luke
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Gary L. Anderson
- Entry: 1
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: Perla
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.