Newtown Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2018-08-23
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 706
Best In Show
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autimn Hills Superhero
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 203
- Breed: Brittany
- Name: GCHB Tail's End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Joy Sierra Boice
- Breed: Smooth Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 203
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Royal Flush Davos Of Bogmist
Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 155
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Setter
- Name: CH Sevenoaks Lady Penelope
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Hope's Exceeding The Speed Limit UDX OM1
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 85
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Taji Better Man Mazshalna
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Dikerdachs-Doxieville's Little Red Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Catherine O. Cooper
- Entry: 70
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Nighthawk's Antonio Banderas Too CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's Hubba Hubba Bubba From Pebbles'Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred G. Ferris
- Entry: 70
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Lutra Apps American Prince At Longvue
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Dhowden Funny Business
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Margaret Reed
- Entry: 110
- Breed: Pug
- Name: GCHG Charchen's The Outlaw At Silvertown
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow HI-Tech Stuck On You At Edan Hill, CGC,C
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Maplewood's Blue Suede Shoes At Piccino
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 81
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Karma's Star Icon Lunar Eclipse
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Turning Stone 'N' Erin's Best Man @ JJ's Royal Blanche
- Breed: Keeshond
- Name: CH Windrift's Dream Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 76
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
- Breed: Bergamasco
- Name: GCHS Alp Angel's Faggia Dell'Albera
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.