Evansville Kennel Club, Inc. Owensboro, KY 2018-08-24
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 612
Best In Show
- Judge: James Ham
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
Reserve Best In Show
- Judge: James Ham
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
Junior Showmanship
- Judge: James Ham
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Chinese Crested
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Richard Lewis
- Entry: ---
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
Reserve Junior Showmanship
- Judge: James Ham
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Kaci Sapp
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Richard Lewis
- Entry: ---
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Hillock's Three Sheets To The Wind
Sporting Group
- Judge: Richard Lewis
- Entry: 70
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Hampton Courts I'll Have Another
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Valhallas BRF The Man In Black JH
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Fawa-Wr Cantankerous CMF BN RN RATN CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: John Wade
- Entry: 61
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth BN RN JC TKA
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Stardust Man O' War Of The Bluegrass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 99
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN CA SCN SIN CGCA CGCU TKN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHP Grosser Family Altair RN CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: John Wade
- Entry: 68
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB J'Adores Stanley Cup Toews At Raelyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Bill Usherwood
- Entry: 106
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHP Orwick's Great Expectations
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Lun Lynn's Kiss Me Quick
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 87
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D'Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Majestys Legacy Another Easy Masterpiece
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 121
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Bandor's The Wyching Hour
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: James Ham
- Entry: 3
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Omicron Princess ZDZD
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.