Wampanoag Kennel Club, Inc. Wrentham, MA 2014-06-29
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 881
Best In Show
- Judge: Enrique Jorge Filippini
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best In Show
- Judge: Enrique Jorge Filippini
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
Junior Showmanship
- Judge: S.Marie Cooney
- Entry: 16
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: David A. Ojalvo
- Entry: 162
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Castles In The Air
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH My Buddy's Time For Golden Dome CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 159
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Doctor Gonzo of Eagle
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Somerri Jamieson's Sea Whiskey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robert L. Vandiver
- Entry: 180
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Von Wilheims Over The Rainbow
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Marben's Ruffian
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH High WInds Three Hour Tour
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Black Bart's Calamity Jane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dorothy Taylor
- Entry: 90
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Br'Er Fox Philippa Of Huntersston
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N' Oakhill Jazzy's Top Secret
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Ashgate U.S. Great Expectations
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dorothy A. Dalton
- Entry: 98
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Marlex Call Me La Lupe
- Breed: Pug
- Name: GCH Valentia's Fortunate Son
- Breed: Havanese
- Name: GCH Fuzzy Farm Wait Wait Don't Tell Me
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Lookin Good's Lucy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dorothy A. Dalton
- Entry: 92
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Picture Book
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Nightwind's Little Ricky
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Salishan Alilah Bandito RE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Robert L. Vandiver
- Entry: 89
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: Blackdales This Magic oment @ G5
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.