Northern Kentucky Kennel Club, Inc. Lexington, KY 2018-08-31
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1502
Best In Show
- Judge: Neena L Van Camp
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Neena L Van Camp
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
Junior Showmanship
- Judge: Grace Fritz
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Suzanne Hemminger
- Entry: 501
- Breed: Pointer
- Name: Perryglen's Skipping Stones
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Grace Fritz
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Kendra Williams
- Breed: Pharaoh Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Suzanne Hemminger
- Entry: 501
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Sketchbook Move On Down The Road
Sporting Group
- Judge: Jim Frederiksen
- Entry: 227
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield' N Chebaco Just So You Know
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Amy Sorbie
- Entry: 253
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Wildwood New Year's Rockette At Fiery Run BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Edd Bivin
- Entry: 185
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jim Frederiksen
- Entry: 142
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gopi Krishnan
- Entry: 207
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown Fait Accompli
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 161
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Stephen Dainard
- Entry: 282
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Foxwood Lionhart's Quintessence
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Grace Fritz
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: Astrid Biscay's Prized Diamond CM CA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.